Kungjort.

Varberg · Organ

Varbergs Stadshus AB

Sammanfattade beslut från varbergs stadshus ab i Varberg.

Varberg · Varbergs Stadshus AB · 23 juni 2026

Information om budget 2027 läggs till handlingarna

Varbergs Stadshus AB:s styrelse har beslutat att lägga till information om koncernens budget 2026 och det ekonomiska utgångsläget inför det kommande budgetarbetet för 2027 till handlingarna.

Varberg · Varbergs Stadshus AB · 23 juni 2026

Information om budgetdialog med Varbergs Fastighets AB läggs till handlingarna

Varbergs Stadshus ABs styrelse beslutar den 2026-06-23 att lägga informationen om budgetdialogen med dotterbolaget Varbergs Fastighets AB till handlingarna (VSAB 2026/0033). Dialogen är en del av koncernens långsiktiga planering och omfattar bolagets planer för perioden 2027–2031, ekonomiska läge samt eventuella ändringar av taxor och avgifter.

Varberg · Varbergs Stadshus AB · 26 maj 2026

Varberg Energi återgår till tidigare prismodell för elnätsavgifter

Varberg Energi AB återgår till en tidigare prismodell för elnätsavgifter för säkringskunder från och med den 1 september 2026. Den nya modellen består av en fast del, en rörlig del samt myndighetsavgift. Styrelsen för Varbergs Stadshus AB beslutar att godkänna återrapporteringen och notera Varberg Energi ABs styrelsebeslut om en återgång till tidigare prismodell.

Godkännande

Varberg · Varbergs Stadshus AB · 26 maj 2026

Varbergs Stadshus AB godkänner tertialrapport för koncernen

Styrelsen i Varbergs Stadshus AB har godkänt koncernens tertialrapport för perioden januari till april 2026. Moderbolaget redovisar ett resultat på -6,4 mnkr. Helårsprognosen för moderbolaget är –19,2 mnkr. Koncernen som helhet redovisar ett resultat på 56,2 mnkr för perioden. Årsprognosen för koncernen uppgår till 136,1 mnkr.

Godkännande

Varberg · Varbergs Stadshus AB · 28 april 2026

Hallands Hamnar Varberg ska återkalla samrådsunderlag för miljötillstånd

Varbergs Stadshus ABs styrelse har beslutat att Hallands Hamnar Varberg instrueras att återkalla det till kommunen inskickade samrådsunderlaget avseende miljötillståndet. Styrelsen har även beslutat att lägga den information som presenterats under dialogen med företaget till handlingarna.

Godkännande

Varberg · Varbergs Stadshus AB · 28 april 2026

Agenda fastställd för budgetdialoger med kommunala dotterbolag

Varbergs Stadshus ABs styrelse har fastställt agendan för de kommande budgetdialogerna med kommunens dotterbolag. Dialogerna ska täcka långtidsplaner för 2027–2031, ekonomiskt läge, investeringsförslag samt eventuella ändringar av taxor och avgifter. Mötena sker enligt följande datum: - 23 juni: Varberg Energi AB, Varbergs Fastighets AB och Varbergs Bostads AB - 1 september: Arena Varberg AB, Hallands Hamnar Varberg AB och Varberg Vatten AB

Godkännande

Varberg · Varbergs Stadshus AB · 28 april 2026

Varbergs Stadshus AB fastställer ny arbetsordning

Styrelsen i Varbergs Stadshus AB beslutade den 2026-04-28 att fastställa företagets arbetsordning. Dokumentet syftar till att övergripande ange styrelsens uppgifter och arbetsfördelning samt hur styrelsens arbete skall utformas i form av rutiner.

Godkännande

Varberg · Varbergs Stadshus AB · 24 mars 2026

Varbergs Stadshus AB godkänner årsredovisningen för 2025

Styrelsen i Varbergs Stadshus AB har godkänt årsredovisningen och koncernredovisningen för verksamhetsåret 2025. Koncernen uppvisade ett resultat efter finansiella poster på 329,1 miljoner kronor, vilket var 200 miljoner kronor bättre än vad som budgeterats.

Godkännande

Varberg · Varbergs Stadshus AB · 24 mars 2026

Varbergs Stadshus AB föreslår att kommunstyrelsen godkänner bolagens verksamhet för 2025

Varbergs Stadshus ABs styrelse har överlämnat underlag till kommunstyrelsen för beslut om bolagens verksamhet under 2025. Styrelsen föreslår att kommunstyrelsen beslutar att följande bolag har bedrivit sin verksamhet i enlighet med kommunens ändamål och befogenheter: - Varbergs Bostads AB - Varbergs Fastighets AB - Varberg Energikoncernen - Hallands Hamnar Varberg AB - Arena Varberg AB - Varberg Vatten AB

Varberg · Varbergs Stadshus AB · 24 mars 2026

Dialog med Hallands Hamnar ska inkludera frågor om miljötillstånd

Varbergs Stadshus ABs styrelse har fastställt agendan för det kommande dialogmötet med Hallands Hamnar AB den 28 april 2026. Agendan kommer nu att innehålla en specifik dialog om bolagets aktuella ansökan om miljötillstånd.

Godkännande

Varberg · Varbergs Stadshus AB · 24 mars 2026

Ombud får fullmakt att företräda kommunen i flera bolagsstämmor

Varbergs Stadshus ABs styrelse har gett fullmakt till utvalda ombud att företräda kommunen vid bolagsstämmor för flera kommunala bolag. Ombuden ska rösta för fastställelse av den av styrelsen framlagda resultat- och balansräkning, rösta för disposition av vinst eller förlust enligt den fastställda balansräkningen, rösta för ansvarsfrihet för styrelseledamöterna och den verkställande direktören, samt fatta övriga nödvändiga beslut för genomförandet av bolagsstämma för bolagen: - Varbergs Bostads AB - Varbergs Fastighets AB - Varberg Energikoncernen - Hallands Hamnar Varberg AB - Arena Varberg AB - Varberg Vatten AB

Godkännande