Kungjort.

Nykvarn · Organ

Vård- och omsorgsnämnden

Sammanfattade beslut från vård- och omsorgsnämnden i Nykvarn.

Nykvarn · Vård- och omsorgsnämnden · 8 juni 2026

Nya regler för serveringstillstånd och alkoholförsäljning i Nykvarn

Vård- och omsorgsnämnden har antagit de reviderade riktlinjerna för hur kommunen hanterar serveringstillstånd och tillsyn av alkoholservering. Uppdateringen görs för att anpassa kommunens regler efter ändringar i Alkohollagen. De nya riktlinjerna innehåller bland annat tillägg av lagstiftning gällande gårdsförsäljning och kriterier kring detta samt revidering utifrån Regeringens beslut om slopat matkrav, krav på sittplatser och kök för att få serveringstillstånd samt för försäljning av folköl.

Godkännande

Nykvarn · Vård- och omsorgsnämnden · 8 juni 2026

Vård- och omsorgsnämnden godkänner information om presentationer

Vård- och omsorgsnämnden har godkänt informationen om presentationer om olika verksamhetsområden under året. Under 2026 kommer följande områden att presenteras: - IFO (7 september) - Våld i nära relation (5 oktober) - Signs of safety (9 november) - Arbetsmarknad/Daglig verksamhet (7 december)

Nykvarn · Vård- och omsorgsnämnden · 18 maj 2026

Restauranger i Nykvarn kan söka utökat serveringstillstånd under fotbolls-VM

Restauranger med stadigvarande serveringstillstånd i Nykvarns kommun kan nu ansöka om ett tidsbegränsat utökat serveringstillstånd för att visa matcher under fotbolls-VM 2026. Vård- och omsorgsnämnden har beslutat att tillståndet kan beviljas för perioden 13 juni till 19 juli 2026. Serveringstiden får som längst pågå till klockan 06.00.

Godkännande

Nykvarn · Vård- och omsorgsnämnden · 18 maj 2026

Vård- och omsorgsnämnden godkänner rapport med överskott

Vård- och omsorgsnämnden har godkänt tertialrapporten för perioden fram till den 30 april 2026. Rapporten visar att verksamheten har ett överskott på 1 567,0 tkr, vilket motsvarar 1,6 % av budgeten för perioden. Nämnden har även beslutat att överlämna rapporten till kommunstyrelsen.

Godkännande

Nykvarn · Vård- och omsorgsnämnden · 18 maj 2026

Vård- och omsorgsnämnden godkänner information om avhopparverksamhet

Vård- och omsorgsnämnden har godkänt information om avhopparverksamhet och lagt den till handlingarna. Nämnden kommer under året att få fördjupade presentationer om Familjerätten, IFO, Våld i nära relation, Signs of safety samt Arbetsmarknad/Daglig verksamhet.

Nykvarn · Vård- och omsorgsnämnden · 20 april 2026

Nya insatser från socialtjänsten ges utan behovsprövning

Vård- och omsorgsnämnden har beslutat att de insatser som framgår av bilaga 1 ska erbjudas utan föregående behovsprövning. Nämnden har även beslutat att de insatser som föreslås undantas från dokumentationskravet i bilaga 1 ska vara undantagna dokumentationskrav.

Godkännande

Nykvarn · Vård- och omsorgsnämnden · 20 april 2026

Nykvarns kommun placerar sig på 251:e plats i Hemtjänstindex 2025

Vård- och omsorgsnämnden har tagit del av resultatet från Hemtjänstindex 2025, där Nykvarns kommun placerade sig på plats 251 av Sveriges 290 kommuner. Indexet är ett verktyg som rankar kommuners hemtjänstkvalitet utifrån äldres perspektiv och används som underlag för kvalitetsarbete.

Nykvarn · Vård- och omsorgsnämnden · 20 april 2026

Vård- och omsorgsnämnden godkänner information om Lugnets äldreboende

Vård- och omsorgsnämnden har godkänt informationen om Lugnets äldreboende och lagt till den i handlingarna. Informationen är en del av nämndens arbete med att fördjupa sig i äldreomsorg, familjerättsliga frågor och arbetsmarknadsåtgärder.

Nykvarn · Vård- och omsorgsnämnden · 16 mars 2026

Vård- och omsorgsnämnden godkänner rapport om avvikelser och klagomål

Vård- och omsorgsnämnden har godkänt informationen om avvikelser, Lex Sarah-rapporter samt klagomål och synpunkter för år 2025. Rapporten är en del av kommunens kvalitetsarbete för att utreda och följa upp missförhållanden inom vård och omsorg.

Godkännande

Nykvarn · Vård- och omsorgsnämnden · 16 mars 2026

Vård- och omsorgsnämnden tar del av information om våld mot barn

Vård- och omsorgsnämnden har tagit del av en presentation om området våld mot barn: Tjänsteskrivelse – Presentation av verksamhetsområde mars 2026. Nämnden kommer under året att få fördjupade presentationer om olika verksamhetsområden, bland annat Lugnets äldreboende, Avhopparverksamhet, Familjerätten, IFO, Våld i nära relation, Signs of safety samt Arbetsmarknad/Daglig verksamhet.