Kungjort.

Mark · Organ

Bygg- och miljönämnden

Sammanfattade beslut från bygg- och miljönämnden i Mark.

Mark · Bygg- och miljönämnden · 11 juni 2026

Förbud mot avlopp och vite på 100 000 kronor för fastighet i Fjärås

Bygg- och miljönämnden har beslutat att förbjuda utsläpp av spillvatten från toalett samt bad-, disk- och tvättavlopp till den bristfälliga avloppsanläggningen på fastigheten Gökalid 1:8 i Marks kommun. Förbudet riktas till Marcus Ragnar Berggren, ägaren till fastigheten. Förbudet är förenat med ett vite på 100 000 kronor.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 11 juni 2026

Kommunen skickar yttranden till domstol gällande strandskydd och alkoholtillstånd

Bygg- och miljönämnden i Mark har beslutat att översända två yttranden till domstol. Det första yttrandet gäller ett mål om strandskyddsdispens för ändring av utformning av ett bostadshus. Detta skickas till Mark- och miljööverdomstolen. Det andra yttrandet gäller ett överklagat sanktionsbeslut mot Kinna Krog AB. I detta yttrande anser nämnden att överklagandet ska avslås i sin helhet utan att bolaget beviljas inhibition under förvaltningsrättens prövning. Detta yttrande skickas till Förvaltningsrätten i Jönköping.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 11 juni 2026

Bygg- och miljönämnden fastställer behovsutredning för tillsyn 2027–2029

Bygg- och miljönämnden fastställde den 2026-06-11 en behovsutredning för åren 2027–2029. Utredningen, som upprättades den 2026-06-01, utgör myndighetens officiella bedömning av tillsynsbehovet inom miljöskydd, hälsoskydd, naturvård, livsmedelskontroll, serveringstillstånd och tobaksförsäljning. Nämnden noterade även informationen angående den ekonomiska månadsrapporten för maj månad 2026.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 13 maj 2026

Kinna Krog AB får sitt serveringstillstånd återkallat

Bygg- och miljönämnden har beslutat att återkalla Kinna Krog AB:s serveringstillstånd för alkoholdrycker vid serveringsstället S2 på Stationsgatan 2 i Kinna. Bolaget åläggs att betala en avgift på 7 900 kronor för beslutet.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 13 maj 2026

Byggsanktionsavgift på 15 614 kronor för byggnation utan startbesked

Bygg- och miljönämnden beslutar att ta ut en byggsanktionsavgift om 15 614 kronor på en fastighet där byggnation påbörjats utan att startbesked har utfärdats. Avgiften ska tas ut dock sättes ned till hälften då det fanns ett bygglov för åtgärden.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 13 maj 2026

Ansökan om förhandsbesked för tre hus i Ubbhult avslås

Bygg- och miljönämnden har avslagit en ansökan om förhandsbesked för att bygga tre enbostadshus på fastigheten Ubbhult 1:50. En avgift på 22 374 kronor har fastställts i samband med beslutet.

Avslag

Mark · Bygg- och miljönämnden · 13 maj 2026

Rivningslov beviljat för komplementbyggnad på Brättingstorp

Bygg- och miljönämnden beslutar att bevilja ansökan om rivningslov för en komplementbyggnad på fastigheten Brättingstorp 3:22. Byggnaden har en yta på cirka 25 kvadratmeter. Avgiften för beslutet är 6 525 kronor.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 13 maj 2026

Bygglov för balkong och skärmtak på Fritsla 20:2 avslås

Bygg- och miljönämnden har avslagit en ansökan om bygglov för en tillbyggnad på fastigheten Fritsla 20:2. Den planerade tillbyggnaden består av en balkong med skärmtak i trä och tegel, med en byggnadsarea på 20 kvadratmeter och en öppen area på 40 kvadratmeter. Sökanden debiteras en avgift på 11 186 kronor för handläggningen.

Avslag

Mark · Bygg- och miljönämnden · 13 maj 2026

Bygg- och miljönämnden godkänner redovisning av meddelanden

Bygg- och miljönämnden godkänner redovisning av inkomna meddelanden och lägger dem till handlingarna. Redovisningen omfattar bland annat beslut om avslag av överklagan gällande förbud vid vite, avlopp, dispens för avverkning av träd i allé Skene samt beslut om att tidigarelägga detaljplan Stommenskolan. Dokumentationen innehåller även rapporter om tillsyn enligt lag om alkohollagen, lag om tobak och liknande produkter och lag om tobaksfria nikotinprodukter, uppföljning av inköp Mars 2026, beslut om planerade åtgärder vid Lydde ströms i Häggån i Marks kommun, Marks kommuns revisionsberättelse 2025 samt prövning av ansvarsfrihet för kommunstyrelsen, övriga nämnder och enskilda förtroendevalda i Marks kommun 2025.

Mark · Bygg- och miljönämnden · 16 april 2026

Verksamhetsutövare på fastigheten Mark tvingas åtgärda slänt och städa skogsmark

Bygg- och miljönämnden har beslutat att förelägga verksamhetsutövaren på fastigheten Mark att genomföra flera åtgärder för att minska risker för ras och erosion. Släntens lutning i det östra området ska göras flackare och släntkrönet flyttas söderut i enlighet med den röda markeringslinjen. Om åtgärden inte är klar inom åtta månader efter att beslutet vunnit laga kraft utdöms ett vite på 100 000 kronor. Utöver släntjusteringen ska verksamhetsutövaren avveckla upplag och all verksamhet som inte är kopplad till skogsbruk i det östra området. Området ska rensas från alla föremål som inte har koppling till skogsbrukets behov inom åtta månader. I delområdena väst och centrala ska allt material som tillförts efter den 1 januari 2022 avlägsnas om det inte har koppling till skogsbrukets bedrivande. Verksamhetsutövaren måste även redovisa följande till nämnden inom tre månader efter att beslutet vunnit laga kraft: - Åtgärder som genomförts eller planeras för den sträcka av skogsbilväg som fyllts ut med riven asfalt (vite 10 000 kronor). - Åtgärder för att bekämpa invasiva arter inom utfyllnadsområdet (vite 5 000 kronor). Nämnden har även beslutat att ta ut en avgift om 18 588 kronor för miljötillsyn bedriven mellan september 2023 och december 2025. En ytterligare avgift på 22 473 kronor har påföljt.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 16 april 2026

Grönt ljus för ny detaljplan vid BACKAGÅRDEN 1 i Kinna

Bygg- och miljönämnden har gett ett positivt planbesked för en ny detaljplan för området BACKAGÅRDEN 1. Beslutet innebär att arbetet med en ny plan kan påbörjas. Sökande kommer att faktureras 17 760 kronor för beslutet enligt kommunens taxa.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 16 april 2026

Granskningsutställning startar för nya bostäder i Horred

Bygg- och miljönämnden har beslutat om granskningsutställning för en ny detaljplan i Horred (fastigheten Horred 9:7 m). Planen innebär att området ska byggas ut med cirka 21 friliggande villor och 18 bostäder i form av radhus. Utställningen sker enligt ett förslag från den 4 mars 2026.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 16 april 2026

Byggsanktionsavgift på 18 657 kr för solcellsanläggning utan startbesked

Bygg- och miljönämnden har beslutat att ta ut en byggsanktionsavgift om 18 657 kr för en solcellsanläggning på en ekonomibyggnad. Avgiften beror på att installationen på fastigheten påbörjades innan ett startbesked hade utfärdats.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 16 april 2026

Stor ask i Äskekärr blir naturminne

En stor ask på fastigheten Äskekärr 1:2 i Marks kommun får nu status som naturminne. Beslutet innebär att trädet och det tillhörande markområdet på cirka 260 kvadratmeter skyddas för framtiden. Bygg- och miljönämnden har beslutat att förklara asken som naturminne. Som förvaltare av naturminnet kommer Marks kommun att sköta skötseln av området. Asken har en omkrets på 465 centimeter.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 16 april 2026

Ek i Äskekärr blir naturminne

En skogsek på fastigheten Äskekärr 1:2 i Marks kommun får nu status som naturminne. Beslutet innebär att trädet och dess omgivande markområde skyddas för framtiden. Eken har en diameter på nästan 2 meter. Skyddet motiveras av trädets storlek, dess håligheter och förekomsten av den sällsynta laven almlav. Bygg- och miljönämnden har fastställt föreskrifter för området och beslutat att Marks kommun ska sköta naturvården. Det skyddade området omfattar cirka 715 kvadratmeter.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 16 april 2026

Beviljat förlängning av bygglov för modulbyggnad i Hyssna

Bygg- och miljönämnden har beslutat att bevilja förlängning av tidsbegränsat bygglov med 5 år för en modulbyggnad på 396 kvadratmeter i Hyssna. Byggnaden, som idag hyser 37 barn, var ansökt om att få stå kvar fram till den 1 juli 2031.

Avslag

Mark · Bygg- och miljönämnden · 16 april 2026

Ansökan om permanent bygglov för tälthall avslås

Bygg- och miljönämnden har avslagit en ansökan om permanent bygglov för en tälthall på 108 kvadratmeter. Anledningen till avslaget är att 35 procent av tälthallen, eller drygt en tredjedel, placeras upp till ca 4 meter in på ett band med mark som inte får förses med byggnad (så kallad prickmark). Syftet med prickmarken är att göra allmännyttiga underjordiska ledningar åtkomliga, och det finns ett allmänt intresse av att hålla marken obebyggd. En avgift på 16 779 kronor har fastställts i samband med beslutet.

Avslag

Mark · Bygg- och miljönämnden · 16 april 2026

Bygglov beviljat för ombyggnad av kyrka

Bygg- och miljönämnden beslutar att bevilja bygglov för en ombyggnad av kyrka. Nämnden betonar att ombyggnationen utförs med största möjliga hänsyn till kyrkorummets bärande karaktärsdrag, särskilt dess ljusföring och rumsvolym.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 16 april 2026

Granskningsutställning startar för ny teknisk anläggning i Haby

Bygg- och miljönämnden har beslutat att genomföra en granskningsutställning av detaljplanen för del av Haby 7:7 med flera. Syftet med planen är att möjliggöra uppförandet av en teknisk anläggning samt att en del av en befintlig gata ska få kommunalt huvudmannaskap. Beslutet fattades den 2026-04-16.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 16 april 2026

Information om pågående detaljplaner redovisas

Bygg- och miljönämnden tog del av en redovisning om kommunens aktuella detaljplaner den 2026-04-16. Plan- och byggchef Elin Berg informerade nämnden om de pågående planprocesserna och svarade på frågor under sammanträdet.

Mark · Bygg- och miljönämnden · 12 mars 2026

Samråd inleds för nya bostäder i Lydde

Bygg- och miljönämnden har beslutat att starta samrådsprocessen för en ny detaljplan i Lydde 1:16. Samrådet ska genomföras enligt förslaget från den 7 januari 2026. Planen innebär att mark som tidigare använts för småindustri ska omvandlas till bostäder. Det planeras för upp till 24 radhus i två våningar. Området omfattar cirka 7 100 kvadratmeter och kommer att innehålla en ny lokalgata samt en park med anläggningar för att hantera dagvatten och skyfall.

Godkännande

Mark · Bygg- och miljönämnden · 12 mars 2026

Bygg- och miljönämnden tar del av meddelanden om bland annat domar och projekt

Bygg- och miljönämnden har godkänt en redovisning av inkomna meddelanden som nu läggs till handlingarna. Meddelandena omfattar bland annat domar från olika instanser gällande vite, avloppsärenden, miljösanktionsavgifter samt beslut om dispens för att ta bort en stenmur. Redovisningen innehåller även information om rekrytering av förvaltningschef, lokalförsörjningsplanen 2027–2036, projektet Ubbhultsskolan samt inbjudningar till workshops och årsmöten.