Miljö- och byggnämnden — 23 april 2026
Textversion, automatiskt utläst ur protokollet. Öppna original-PDF:en — den gäller alltid vid tveksamhet.
§ 23 Godkännande av dagordning
beslutstyp: godkännandediarienr: ovanaker:MBN:2025:256
§ 23 Dnr MBN_HIST
Godkännande av dagordning
Miljö- och byggnämndens beslut
Att lägga till Ansökan om bostadsanpassningsbidrag MBN-2025-256 till
dagordningen. Med den ändringen godkänns dagordningen.
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
§ 24 Information av miljö- och byggchef
diarienr: ovanaker:HIST:2026:3
§ 24 Dnr MBN_HIST 2026/00003
Information av miljö- och byggchef
Miljö- och byggnämndens beslut
Att tacka för informationen.
Sammanfattning av ärendet
Josefin Torp informerar om följande:
- Förvaltningen har arrangerat en informationsträff för allmänheten gällande
bygglovsprocessen, enskilda avlopp med mera, samt ett möte med
byggföretag gällande byggavfall.
- Pågående arbete gällande bostadsanpassningsbidrag och tillsyn.
- Pågående arbete på tillståndsenheten.
- Statistik från SKR:s mätverktyg Insikt som Ovanåkers kommun använder
sig av.
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
§ 25 Ansökan om bygglov för seriekompenseringsstation -
beslutstyp: godkännandediarienr: ovanaker:HIST:2026:45
§ 25 Dnr MBN_HIST 2026/00045
Ansökan om bygglov för seriekompenseringsstation -
Ovanåker.2025.4
Miljö- och byggnämndens beslut
• Bygglov beviljas med stöd av 9 kap. 57 § plan- och bygglagen, PBL
(2010:900).
• Som kontrollansvarig med stöd av 10 kap. 9 §, plan- och bygglagen antas
Fredrik Hedly med certifieringsnummer SC1819-12.
• Åtgärden får inte påbörjas förrän nämnden lämnat ett startbesked enligt 10
kap. 3 § plan- och bygglagen. Sökande uppmanas kontakta handläggare
på plan- och bygg för att boka ett samråd.
• Beslut om bygglov, rivningslov eller marklov gäller omedelbart även om det
inte fått laga kraft. Att påbörja åtgärden innan beslutet vunnit laga kraft sker
på sökandes egen risk i de fall beslutet blir överklagat.
• Tekniskt samråd med stöd av 10 kap. 14 § plan- och bygglagen krävs i
detta ärende.
• Avgiften för beslutet är 49 514 kronor i enlighet med taxa fastställd av
kommunfullmäktige.
Handlingar som ska inlämnas senast till det tekniska samrådet
Kontrollplan
Konstruktionshandlingar
Sammanfattning av ärendet
Beslutet avser: Ansökan om bygglov för seriekompenseringsstation på Lokilen 3:7.
Sökande: Svenska kraftnät, Box 1200, 172 24 Sundbyberg.
Seriekompenseringsstationen uppförs med fyra separata byggnader: en
manöverbyggnad, en dieselgeneratorbyggnad, en lokal transformatorbyggnad samt
ett förråd. Den totala bruttoarean uppgår till 387 kvadratmeter.
Dieselgeneratorbyggnaden och den lokal transformatorbyggnaden utförs med
väggar och tak i plåt, där väggarna ges en grå kulör och taken en svart kulör.
Manöverbyggnaden utförs med väggar i ofärgad betong och tak täcks med svarta
betongpannor. Förrådsbyggnaden uppförs i sin helhet i plåt, med både väggar och
tak i svart kulör.
Förutsättningar
Planförutsättningar
Fastigheten ligger utanför område med detaljplan eller områdesbestämmelser.
Kulturmiljövärden
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
Den södra delen av fastigheten är utpekad inom riksintresse för friluftsliv och
naturvård men då anläggningens placering sker på fastighetens norra del så berörs
inte dessa riksintressen av anläggningen.
Yttranden
Ansökan har skickats som underrättelse till Lokilen 3:7, Lokilen 3:2 och Lobonäs
31:3. Remiss har skickats till Räddningstjänsten.
Berörda grannar har inte inkommit med några synpunkter.
Räddningstjänsten har i sitt yttrande inget att erinra. Man påpekar däremot ett par
formalia fel i dokumentationen men som inte bedöms påverka brandskyddets
utformning. Detta har kommunicerats med sökande.
Motivering till beslut
Åtgärden utgör en del av Svenska kraftnäts ombyggnation av transmissionsnätet för
att säkerställa rätt spänning och kapacitet. Befintlig seriekondensatorstation i
Djurmo har uppnått sin tekniska livslängd och behöver ersättas, därför planeras två
nya stationer, varav en på Lokilshedarna (Loberget).
Sökt åtgärd bedöms följa 2 och 8 kap plan- och bygglagen. Avsteg från
tillgänglighetskraven medges då anläggningen utgör en arbetsplats utan tillträde för
allmänheten. Byggnaderna innehåller teknisk utrustning och utformas med hänsyn
till säkerhet och funktion vilket innebär att de inte är lämpliga att
tillgänglighetsanpassa. Med hänsyn till verksamhetens art bedöms därför kraven på
tillgänglighet och användbarhet vara obefogade.
Omgivningspåverkan bedöms vara begränsad då anläggningen uppförs med ett
stort avstånd till närmaste bebyggelse. Under uppförandeskedet kan viss påverkan
uppstå i form av byggtrafik och buller, men denna är tidsbegränsad och lokal till
arbetsområdet.
Upplysningar
Åtgärden kan kräva tillstånd av eller anmälan enligt annan lagstiftning.
-Avfallet som blir skall utsorteras i separata fraktioner enligt 3 kap.
Avfallsförordningen vid källan och får inte överlämnas för eftersortering. De
fraktioner som ska utsorteras är: Trä, Mineral som består av betong/tegel/klinker/
keramik eller sten, Metall, Glas, Plast och Gips. Mer information finns på Ovanåkers
kommuns hemsida.
- Byggherren ansvarar för att de utförda åtgärden uppfyller kraven enligt gällande
lagstiftning.
- Byggherren ansvarar för att kontrollera samtliga ledningar i anslutning till sökt
åtgärd.
- Innan slutbesked ges för åtgärden skall sökanden uppvisa intyg om godkänd
avloppsanläggning.
Byggnadsverket får inte tas i bruk i de delar som omfattas av startbeskedet förrän
nämnden har gett ett slutbesked, om nämnden inte beslutar annat enligt 10 kap 4 §
plan- och bygglagen.
Nämndens beslut om startbesked upphör att gälla den dag då beslutet om bygglov
upphör att gälla.
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
Beslutet kungörs på kommunens digitala anslagstavla på www.ovanaker.se.
Hur man överklagar, se bilaga.
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
Sökt åtgärd bedöms följa 2 och 8 kap plan- och bygglagen. Åtgärden bedöms inte
avvika från den rådande byggnadstraditionen eller påverka landskapsbilden i en
negativ bemärkelse. Ärendet anses uppfylla kraven på utformning och lämplighet
för avsett ändamål.
Upplysningar
Åtgärden kan kräva tillstånd av eller anmälan enligt annan lagstiftning. -Avfallet som
blir skall utsorteras i separata fraktioner enligt 3 kap. Avfallsförordningen vid källan
och får inte överlämnas för eftersortering. De fraktioner som ska utsorteras är: Trä,
Mineral som består av betong/tegel/klinker/ keramik eller sten, Metall, Glas, Plast
och Gips. Mer information finns på Ovanåkers kommuns hemsida.
- Byggherren ansvarar för att de utförda åtgärden uppfyller kraven enligt gällande
lagstiftning.
- Byggherren ansvarar för att kontrollera samtliga ledningar i anslutning till sökt
åtgärd.
Byggnadsverket får inte tas i bruk i de delar som omfattas av startbeskedet förrän
nämnden har gett ett slutbesked, om nämnden inte beslutar annat enligt 10 kap 4 §
plan- och bygglagen.
Nämndens beslut om startbesked upphör att gälla den dag då beslutet om bygglov
upphör att gälla.
Om åtgärden har påbörjats inom två år gäller bygglovet i fem år från den dag som
beslutet vinner laga kraft enligt 9 kap. 115 § plan- och bygglagen.
Tekniskt samråd krävs i detta ärende. Sökande uppmanas kontakta handläggaren
för att boka detta.
Åtgärden kräver tillstånd från fastighetsägaren.
I detta ärende krävs utstakning och lägeskontroll, behörighet krävs. Kostnaderna för
utstakning och/eller lägeskontroll debiteras separat om de utförs av Ovanåkers
kommun.
- Faktura för beslut skickas separat via brev
Beslutsunderlag
Ansökan diarieförd 2026-02-02
Frågor från Räddingstjänsten diarieförd 2026-03-02
Bemötande Räddningstjänstens frågor diarieförd 2026-03-03
Yttrande från Räddningstjänsten diarieförd 2026-03-09
Redovisning insatsplan diarieförd 2026-03-09
Bemötande av yttrande diarieförd 2026-03-09
Remissvar Räddningstjänsten diarieförd 2026-03-09
Teknisk- och konstruktionsbeskrivning diarieförd 2026-02-02
Kontrollplan del 1 diarieförd 2026-02-02
Kontrollplan del 2 diarieförd 2026-02-02
Situationsplan diarieförd 2026-02-02
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
Komplettering översiktskarta 2026-02-10
Brandskyddsbeskrivning diarieförd 2026-02-02
Brandsäkerhetsplan diarieförd 2026-02-02
Markplansritning diarieförd 2026-02-02
Sektionsritning diarieförd 2026-02-02
Planritning diarieförd 2026-02-02
Fasadritningar diarieförd 2026-02-02
Beslutet delges
Sökande (beslut och handlingar som ingår i beslutet) via e-post
Lagfaren ägare (beslut och handlingar som ingår i beslutet)
Remissinstanser
Räddningstjänsten (kopia på beslutet)
Underrättelse om beslutet per informationsbrev och situationsplan
Sakägare, "rågranne" som inte haft några invändningar
Beslutet kungörs på kommunens digitala anslagstavla på www.ovanaker.se.
Hur man överklagar, se bilaga.
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
§ 26
diarienr: ovanaker:HIST:2026:46
§ 26 Dnr MBN_HIST 2026/00046
Ansökan om bygglov för El-lagringsenhet - Ovanåker.2026.5 ............................................ 10
§ 27 Miljösanktionsavgift MBN-2026-23
beslutstyp: godkännandediarienr: ovanaker:MBN:2026:23, ovanaker:HIST:2026:44
§ 27 Dnr MBN_HIST 2026/00044
Miljösanktionsavgift MBN-2026-23
Miljö- och byggnämndens beslut
Miljö- och byggnämnden i Ovanåkers kommun beslutar att Sveaskog Förvaltnings
AB, med org.nr 556016-9020, ska betala en miljösanktionsavgift på 1 000 kr för
åsidosättande av skyldigheten att skicka in miljörapport för täktverksamheten
Kalven på fastigheten BLOMMABERG 2:3 inom lagstadgad tid.
Betalningen ska ske inom 30 dagar från att detta beslut delgetts och enligt
betalningsuppmaning som Kammarkollegiet sänder över särskilt. Efter sista
betalningsdagen får detta beslut verkställas som lagakraftvunnen dom och beloppet
förfaller sålunda till betalning detta datum, även om detta beslut överklagas (se
bifogat informationsblad från Kammarkollegiet).
Om överträdelsen upprepas inom två år tas dubbel miljösanktionsavgift ut.
Lagstöd: 9 kap. 6, 26 kap. 20, 30 kap. 2-3 och 5 §§ Miljöbalken (1998:808), 4 kap. 3
§ Miljöprövningsförordningen (2013:251), 1 kap. 1, 4 §§ och 12 kap. 5 § Förordning
(2012:259) om miljösanktionsavgifter samt 6 § Naturvårdsverkets föreskrifter om
miljörapport (2016:8).
Detta beslut kan överklagas till Mark- och miljödomstolen inom tre veckor från
delgivning.
Sammanfattning av ärendet
Sveaskog Förvaltnings AB driver en berg- och moräntäkt på fastigheten
BLOMMABERG 2:3, kallad Kalven. Täkten har ett tillstånd som utfärdades av
Miljöprövningsdelegationen vid Länsstyrelsen i Dalarnas län den 24 januari 2019,
dnr 551-13210-2018. Täkten omfattas bland annat av prövningsplikt B och
verksamhetskod 10.20 enligt miljöprövningsförordningen. Miljö- och byggnämnden
bedriver tillsyn på verksamheten. Verksamhetsutövaren lämnade in miljörapporten
för år 2024 till Naturvårdsverkets e-tjänst för miljörapporter, Svenska
miljörapporteringsportalen (SMP), den 27 november 2025. Som orsak till försening
anger verksamhetsutövaren att ”miljörapporten var skapad i SMP men blev tydligen
inte inskickad”.
Skäl för beslutet samt lagförklaring
En miljösanktionsavgift skall tas ut även om överträdelsen har skett utan uppsåt
eller av oaktsamhet, enligt 30 kap. 2 § Miljöbalken. Avgiften behöver dock inte tas
ut om det vore oskäligt med hänsyn till bland annat sjukdom, omständigheter som
inte kunnat eller borde förutsetts eller som den avgiftsskyldige inte kunnat påverka
m.m.
Enligt 30 kap. 3 § Miljöbalken beslutas miljösanktionsavgift av tillsynsmyndigheten.
Innan myndigheten beslutar om avgift ska den som anspråket riktas mot ges tillfälle
att yttra sig.
I miljöbalkens 30 kap. 5 § anges att en miljösanktionsavgift skall betalas inom trettio
dagar efter det att beslutet om att ta ut avgiften har delgetts, om
tillsynsmyndigheten i beslutet inte har bestämt en senare tidpunkt.
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
Beslutet om miljösanktionsavgift får efter sista betalningsdagen verkställas såsom
en dom som har vunnit laga kraft.
Om en miljöfarlig verksamhet omfattas av tillståndsplikt enligt föreskrifter som har
meddelats med stöd av 9 kap. 6 § Miljöbalken, eller enligt ett föreläggande som har
beslutats enligt 9 kap. 6 a § Miljöbalken, ska verksamhetsutövaren varje år lämna
en miljörapport till den tillsynsmyndighet som utövar tillsynen över verksamheten,
enligt 26 kap. 20 § Miljöbalken. Verksamheten omfattas av tillståndsplikt B och
verksamhetskod 10.20 enligt 4 kap. 3 § Miljöprövningsförordningen.
Enligt 6 § Naturvårdsverkets föreskrifter (NFS 2016:8) om miljörapport ska
miljörapporten senast den 31 mars året efter det kalenderår som miljörapporten
avser vara inlämnad till den tillsynsmyndighet som utövar tillsyn över verksamheten.
Miljörapporter ska lämnas elektroniskt via SMP.
Enligt 1 kap. 1 § Förordningen om miljösanktionsavgifter ska miljösanktionsavgift
enligt 30 kap. Miljöbalken tas ut för de överträdelser och med de belopp som anges
i denna förordning.
Enligt 12 kap. 5 § Förordningen om miljösanktionsavgifter ska en
miljösanktionsavgift betalas med 1 000 kr för en överträdelse av 6 § NFS 2016:8
gällande att vara försenad med att lämna in en miljörapport, om ”tillståndsplikt B”
gäller för verksamheten enligt miljöprövningsförordningen.
I 4 § förordningen om miljösanktionsavgifter anges att om en miljösanktionsavgift
har beslutats för en överträdelse och den avgiftsskyldige därefter upprepar en
sådan överträdelse inom två år från tidigare sanktionsbeslut, ska en avgift för den
nya överträdelsen tas ut med dubbla det belopp som anges i 2-12 kap., dock högst
en miljon kronor vid varje tillfälle.
Miljörapporten skulle ha varit inskickad senast den 31 mars 2025, rapporten inkom
den 27 november 2025. En miljösanktionsavgift ska tas ut även om överträdelsen
inte skett uppsåtligen eller av oaktsamhet. Miljö- och byggnämnden gör den
sammantagna bedömningen att det inte kan anses vara oskäligt att påföra
miljösanktionsavgift för överträdelsen. Sveaskog Förvaltnings AB ska därför
debiteras en miljösanktionsavgift.
Kommunicering
Enligt 30 kap. 3 § miljöbalken ska den som anspråket riktas mot ges tillfälle att yttra
sig innan tillsynsmyndigheten beslutar om miljösanktionsavgift. Sveaskog
Förvaltnings AB har fått tillfälle att yttra sig över detta beslut. Sveaskog Förvaltnings
AB har via anfört att de är medvetna om att miljörapporten har
inkommit för sent, och att miljösanktionsavgiften accepteras.
Beslutsunderlag
Kommunicering inför eventuellt beslut om miljösanktionsavgift
Delgivningskvitto med anledning av kommuniceringen
Yttrande
Bekräftelse på inlämnad miljörapport
Förslag till Beslut om miljösanktionsavgift
Delgivningskvitto
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
Skickas till
Ansvarig som beslutet riktas till och som anges i beslutet.
Kammarkollegiet jämte försättsblad till beslut om miljösanktionsavgift.
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
§ 28 Riktlinjer för alkoholförsäljning
beslutstyp: godkännandediarienr: ovanaker:HIST:2026:37
§ 28 Dnr MBN_HIST 2026/00037
Riktlinjer för alkoholförsäljning
Miljö- och byggnämndens beslut
Miljö- och byggnämnden antar riktlinjerna för alkoholförsäljning.
Sammanfattning av ärendet
Ett tillstånd att servera alkoholdrycker medför ett stort ansvar och innebär att det är
många lagar och regler som måste följas. Restauranger och andra
serveringsställen i våra kommuner är en del av att ovanstående ska fungera väl och
vara en kraft som bidrar till en god samhällsutveckling.
Beslutsunderlag
Tjänsteskrivelse, 2026-04-14
Riktlinjer för alkoholservering, Ovanåker, Bollnäs och Söderhamns kommuner 2026
Skickas till
Miljö- och byggförvaltningen, tillståndsenheten
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
§ 29 Anmälan av ordförandebeslut diarienr
diarienr: ovanaker:HIST:2026:47
§ 29 Dnr MBN_HIST 2026/00047
Anmälan av ordförandebeslut diarienr
Ovanåker.2025.3
Miljö- och byggnämndens beslut
Miljö- och byggnämnden tar emot informationen om ordförandebeslut dnr
Ovanåker.2025.3.
Sammanfattning av ärendet
Ett ordförandebeslut gällande bygglov har tagits.
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
§ 30 Anmälan av delegationsbeslut 2026-04-23
diarienr: ovanaker:HIST:2026:12
§ 30 Dnr MBN_HIST 2026/00012
Anmälan av delegationsbeslut 2026-04-23
Miljö- och byggnämndens beslut
Att ta emot redovisningen.
Beslutsunderlag
Delegationsbeslut 2026-03-11 – 2026-04-20
Tillståndsenhetens delgivningar i alkoholärenden 2026-03-06 – 2026-04-20
Tillståndenhetens delegationsbeslut för perioden 2026-03-06 – 2026-04-20
Delegationsärenden bygg Ovanåker - Ljusdal
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
§ 31 Meddelanden 2026-04-23
diarienr: ovanaker:HIST:2026:21
§ 31 Dnr MBN_HIST 2026/00021
Meddelanden 2026-04-23
Sammanfattning av ärendet
Det fanns inga meddelanden anmälda till detta sammanträde.
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden
Intyg från läkare, 2025-04-12
Offert från Sköldens bygg AB, 2025-04-12
Offert från Woxnadalens Bygg AB, 2025-04-12
Hembesök 2025-10-01, 2026-04-14.
Intyg från arbetsterapeut 2026-04-15.
Fakturor från Woxnadalens Bygg AB, 2026-04-15.
Reviderad kostnadsberäkning från Woxnadalens Bygg AB 2026-04-20.
Underlag beräkning av bidragssumman, 2026-04-20
Skickas till
Sökande med blankett för kontouppgifter
Ekonomiavdelningen med utanordning, faktura och kontouppgifter för utbetalning
§ 32 Miljö- och byggnämnden
diarienr: ovanaker:MBN:2025:256, ovanaker:HIST:2026:48
§ 32 Dnr MBN_HIST 2026/00048
Extraärende: Ansökan om bostadsanpassningsbidrag MBN-2025-256 ............................. 20
2026-04-23
Miljö- och byggnämnden